Litium Accelerator

Rak utv gänga rl

Raka instickskopplingar med utvändig gänga är en pålitlig lösning inom pneumatik och automation för snabb och säker anslutning mellan luftslang och ventiler eller andra komponenter. De används där enkel montering, hög täthet och lång livslängd är avgörande i industriella tryckluftssystem.

 

RL1-serien från Metal Work är konstruerad för professionell användning och kombinerar snabbkopplingsfunktion med robust design i mässing. Kopplingarna kan monteras och demonteras många gånger utan att tätningen försämras, vilket gör dem idealiska för både nyinstallation och underhåll.

 

Exempel på produkter inom rak instickskoppling utvändig gänga RL

  • Raka instickskopplingar med utvändig gänga
  • Snabbkopplingar för luftslang till ventiler
  • RL1-serien från Metal Work
  • Gängstorlekar från M5 till 1/2 tum
  • För pneumatiska system inom industri och automation
  • Återanvändbara kopplingar med lång livslängd
  • Tillverkade i mässing för hög hållfasthet

 

Raka instickskopplingar med utvändig gänga används främst i pneumatiska applikationer där driftsäkerhet och enkel installation är viktiga. De klarar ett brett temperaturområde från -20 till +80 °C och ett arbetstryck från -0,99 till 16 bar, vilket gör dem lämpliga för krävande miljöer inom produktion, underhåll och verkstad.

 

Göhlins erbjuder ett brett sortiment av raka instickskopplingar från Metal Work och hjälper dig att välja rätt lösning för ditt system. Kontakta oss för rådgivning eller beställ enkelt direkt i webbshoppen.

Logga in eller skapa konto för att ta del av priser

14 Produkter

Filter
Sortera
Återställ
A - Ö
Ö - A

Göhlins är ett privatägt företag grundat i Gnosjö 1912. Företaget ägs av familjen Göhlin. Vårt mål är att erbjuda dig som kund bästa möjliga service och kompetens, till rätt pris och med snabba leveranser.

  • Social media icon
  • Social media icon
  • Social media icon

Butiken i Gnosjö

Frejgatan 3
335 31 Gnosjö
0370-33 15 00

 

Öppettider

Mån-tors: 07.00 - 17.00
Fre: 07.00 - 16.00

 

 

 

© 2024 Göhlins i Gnosjö AB