Litium Accelerator

Tp0501

TP0501 är en belagd sort med Duratomic teknologi, utvecklad för allmän svarvning där hög värmebeständighet och slitstyrka krävs. Sorten passar för många applikationer i stål och legerade stål, och är särskilt lämplig vid torrbearbetning men fungerar även väl i krävande applikationer i gjutjärn.

 

När använder man TP0501? Den är ett bra val när du behöver ett vändskär som klarar höga temperaturer, stabil bearbetning och lång verktygslivslängd i tuffa svarvmoment. Med rätt skärsort får du bättre kontroll över processen, jämnare resultat och en mer kostnadseffektiv bearbetning i verkstad, industri och produktion.

 

Exempel på fördelar med TP0501

  • Belagd sort med Duratomic teknologi
  • Mycket värmebeständig
  • Hög slitstyrka i krävande applikationer
  • Lämplig för stål och legerade stål
  • Särskilt bra vid torrbearbetning
  • Fungerar även i gjutjärn

 

Rätt vändskär i sort TP0501 ger bättre processäkerhet, högre produktivitet och jämnare resultat i den dagliga svarvningen.

 

Göhlins har ett brett sortiment inom området och hjälper dig att välja rätt. Kontakta oss för rådgivning eller beställ direkt i webbshoppen.

Logga in eller skapa konto för att ta del av priser

116 Produkter

Filter

Finns i lager

Sortera
Återställ
A - Ö
Ö - A

Behöver du hjälp att hitta rätt verktyg för skärande bearbetning? Rätt produkt som ger längre livslängd.

Hör av dig till Magnus

Göhlins är ett privatägt företag grundat i Gnosjö 1912. Företaget ägs av familjen Göhlin. Vårt mål är att erbjuda dig som kund bästa möjliga service och kompetens, till rätt pris och med snabba leveranser.

  • Social media icon
  • Social media icon
  • Social media icon

Butiken i Gnosjö

Frejgatan 3
335 31 Gnosjö
0370-33 15 00

 

Öppettider

Mån-tors: 07.00 - 17.00
Fre: 07.00 - 16.00

 

 

 

© 2024 Göhlins i Gnosjö AB