Pinnfräs hm jc870-dura
Pinnfräs JC870 i hårdmetall är utvecklad för bearbetning i komposit och passar verksamheter som kräver hög precision, stabil gång och säker bearbetning. Den nedåtriktade axialkraften gör fräsen särskilt lämplig när du vill ha god kontroll över materialet och minska risken för skador i känsliga kompositapplikationer.
Med borrspets, hörnradie och DURA CVD beläggning är JC870 framtagen för effektiv och tillförlitlig bearbetning. Fräsen passar industri, verkstad och produktion där kompositmaterial ställer höga krav på verktygets prestanda och slitstyrka.
Egenskaper och utföranden
- Pinnfräs i hårdmetall för bearbetning i komposit
- Nedåtriktad axialkraft för ökad kontroll
- Försedd med borrspets
- Hörnradie för stabilare bearbetning
- DURA CVD beläggning för hög slitstyrka
- Skärdiameter från 3 mm till 12 mm
- Cylindriskt skaft
- Finns i 1 längd
Göhlins har ett brett sortiment av pinnfräsar och hjälper dig att välja rätt verktyg för din bearbetning. Kontakta oss för rådgivning eller beställ direkt i webbshoppen.
Alla kategorier i Pinnfräs hm jc870-dura
8 Produkter
8 Produkter
Behöver du hjälp att hitta rätt verktyg för skärande bearbetning? Rätt produkt som ger längre livslängd.




