Litium Accelerator

Pinnfräs hm js720

Pinnfräs JS720 i hårdmetall är utvecklad för bearbetning i titan och duplexa rostfria stål där stabilitet, precision och säker materialavverkning är avgörande. Med differentialdelning och radiell släppning passar den särskilt bra för krävande applikationer där jämn gång och lång verktygslivslängd är viktiga faktorer.

 

Som högprestandafräs med 6 skär finns JS720 med hörnradie, och i fullradieutförande som JS730. HXT beläggningen gör fräsen väl anpassad för svårbearbetade material, vilket gör den till ett bra val för industri, verkstad och produktion med höga krav på prestanda och processäkerhet.

 

Egenskaper och utföranden

  • Pinnfräs i hårdmetall för bearbetning i titan och duplexa rostfria stål
  • Högprestandafräs med differentialdelning
  • Radiell släppning för stabilare bearbetning
  • 6 skärig design
  • Finns med hörnradie
  • Fullradie finns som JS730
  • HXT beläggning för krävande material
  • Skärdiameter från 6 mm till 25 mm
  • Finns med cylindriskt skaft, Weldonskaft och Safe Lock
  • Finns i 2 längder

 

Göhlins har ett brett sortiment av pinnfräsar och hjälper dig att välja rätt verktyg. Kontakta oss för rådgivning eller beställ direkt i webbshoppen.

Logga in eller skapa konto för att ta del av priser

380 Produkter

Filter
Sortera
Återställ
A - Ö
Ö - A

Behöver du hjälp att hitta rätt verktyg för skärande bearbetning? Rätt produkt som ger längre livslängd.

Hör av dig till Magnus

Göhlins är ett privatägt företag grundat i Gnosjö 1912. Företaget ägs av familjen Göhlin. Vårt mål är att erbjuda dig som kund bästa möjliga service och kompetens, till rätt pris och med snabba leveranser.

  • Social media icon
  • Social media icon
  • Social media icon

Butiken i Gnosjö

Frejgatan 3
335 31 Gnosjö
0370-33 15 00

 

Öppettider

Mån-tors: 07.00 - 17.00
Fre: 07.00 - 16.00

 

 

 

© 2024 Göhlins i Gnosjö AB