Pinnfräs hm jh740
Pinnfräs JH740 i hårdmetall är utvecklad för höghastighetsbearbetning i titan och CoCr där stabilitet, precision och lång verktygslivslängd är avgörande. Med förstärkt kärna, kort spirallängd och hörnradie med wiper passar den särskilt bra för krävande applikationer där säker bearbetning och hög ytfinish är viktiga.
Den polerade HXT beläggningen tillsammans med 4 och 5 skär ger goda förutsättningar för effektiv materialavverkning i svårbearbetade material. JH740 är ett bra val för industri, verkstad och produktion som söker en pålitlig pinnfräs för snabb och stabil bearbetning i titan och CoCr.
Egenskaper och utföranden
- Pinnfräs i hårdmetall för höghastighetsbearbetning
- Utvecklad för titan och CoCr
- Förstärkt kärna för ökad stabilitet
- Kort spirallängd för bättre kontroll
- Hörnradie med wiper för förbättrad ytfinish
- Finns som 4 och 5 skärig
- Polerad HXT beläggning för krävande material
- Skärdiameter från 6 mm till 10 mm
- Cylindriskt skaft
- Finns i 1 längd
Göhlins har ett brett sortiment av pinnfräsar och hjälper dig att välja rätt verktyg. Kontakta oss för rådgivning eller beställ direkt i webbshoppen.
Alla kategorier i Pinnfräs hm jh740
6 Produkter
6 Produkter
Behöver du hjälp att hitta rätt verktyg för skärande bearbetning? Rätt produkt som ger längre livslängd.





