Litium Accelerator

Pinnfräs hm js412

Pinnfräs JS412 i hårdmetall är utvecklad för bearbetning i aluminium och passar applikationer där stabilitet, precision och effektiv materialavverkning är viktiga. Fräsen är särskilt lämplig för differentialdelning och radiell släppning, vilket gör den till ett bra val inom industri, verkstad och produktion.

 

Med stödlist och genomtänkt geometri ger JS412 säker bearbetning även i krävande operationer. Den fungerar inte bara i aluminium utan även i polymerer och kompositer, vilket ger ett flexibelt verktyg för flera olika material och användningsområden.

 

Egenskaper och utföranden

  • Pinnfräs i hårdmetall för bearbetning i aluminium
  • Lämplig för differentialdelning och radiell släppning
  • Finns som 2 och 3 skärig
  • Fungerar även i polymerer och kompositer
  • Skärdiameter från 2 mm till 20 mm
  • Finns med cylindriskt skaft och Weldonskaft
  • Tillgänglig i 2 längder

 

Göhlins har ett brett sortiment av pinnfräsar och hjälper dig att välja rätt verktyg för din bearbetning. Kontakta oss för rådgivning eller beställ direkt i webbshoppen.

Logga in eller skapa konto för att ta del av priser

16 Produkter

Filter
Sortera
Återställ
A - Ö
Ö - A

Behöver du hjälp att hitta rätt verktyg för skärande bearbetning? Rätt produkt som ger längre livslängd.

Hör av dig till Magnus

Göhlins är ett privatägt företag grundat i Gnosjö 1912. Företaget ägs av familjen Göhlin. Vårt mål är att erbjuda dig som kund bästa möjliga service och kompetens, till rätt pris och med snabba leveranser.

  • Social media icon
  • Social media icon
  • Social media icon

Butiken i Gnosjö

Frejgatan 3
335 31 Gnosjö
0370-33 15 00

 

Öppettider

Mån-tors: 07.00 - 17.00
Fre: 07.00 - 16.00

 

 

 

© 2024 Göhlins i Gnosjö AB