Litium Accelerator

Pinnfräs radie hm jh970

Pinnfräs JH970 i hårdmetall är en höghastighetsfräs utvecklad för snabb bearbetning i stål, superlegeringar och rostfritt där precision, stabilitet och hög prestanda är avgörande. Med 2 skäreggar, kortare spirallängd och reducerat skaft passar den särskilt bra för applikationer där du behöver god åtkomlighet och säker bearbetning i krävande material.

 

Som fullradiefräs med TRIBON beläggning är JH970 framtagen för effektiv fräsning med hög hastighet och jämna resultat. Den är ett bra val för industri, verkstad och produktion som söker en pålitlig pinnfräs för konturbearbetning, finare fräsning och arbeten där hög ytfinish och processäkerhet är viktiga.

 

Egenskaper och utföranden

  • Fullradiefräs i hårdmetall för stål, superlegeringar och rostfritt
  • Höghastighetsfräs för snabb och stabil bearbetning
  • 2 skäreggar för effektiv fräsning
  • Kortare spirallängd för bättre kontroll
  • Reducerat skaft för bättre åtkomlighet
  • TRIBON beläggning för krävande material
  • Skärdiameter från 2 mm till 16 mm
  • Cylindriskt skaft
  • Finns i 3 längder

 

Göhlins har ett brett sortiment av pinnfräsar och hjälper dig att välja rätt verktyg för din bearbetning. Kontakta oss för rådgivning eller beställ direkt i webbshoppen.

Logga in eller skapa konto för att ta del av priser

6 Produkter

Filter

Finns i lager

Sortera
Återställ
A - Ö
Ö - A

Göhlins är ett privatägt företag grundat i Gnosjö 1912. Företaget ägs av familjen Göhlin. Vårt mål är att erbjuda dig som kund bästa möjliga service och kompetens, till rätt pris och med snabba leveranser.

  • Social media icon
  • Social media icon
  • Social media icon

Butiken i Gnosjö

Frejgatan 3
335 31 Gnosjö
0370-33 15 00

 

Öppettider

Mån-tors: 07.00 - 17.00
Fre: 07.00 - 16.00

 

 

 

© 2024 Göhlins i Gnosjö AB