Litium Accelerator

L-rör inv/utv

L-rör invändig och utvändig gänga används inom automation och rörkopplingar för att ändra riktning på rördragning i pneumatiska och industriella system. De är en central komponent när installationer kräver en 90-graders vinkel utan att kompromissa med täthet, flöde eller driftsäkerhet.

 

Med rätt L-rör förenklas monteringen i trånga utrymmen och systemet blir mer överskådligt och servicevänligt. Kombinationen av invändig och utvändig gänga gör kopplingen flexibel och enkel att anpassa till befintliga rör, slangar och komponenter.

 

Exempel på produkter inom L-rör inv/utv

  • L-rör med invändig och utvändig gänga för pneumatik
  • Vinkelkopplingar för tryckluftssystem
  • L-kopplingar i metall för industriella miljöer
  • Rörkopplingar för 90-graders riktningsändring
  • Kompakta L-rör för montage i begränsat utrymme
  • Kopplingar anpassade för standardgängor

 

L-rör inv/utv används främst inom industri, produktion, underhåll och verkstad. Vanliga användningsområden är rördragning i automationsutrustning, anslutning av ventiler, cylindrar och sensorer samt uppbyggnad av modulära system. Viktiga köpargument är hög täthet, robust konstruktion, enkel montering och lång livslängd.

 

Göhlins har ett brett sortiment av L-rör med invändig och utvändig gänga för automation och rörkopplingar. Kontakta oss för rådgivning eller beställ direkt i webbshoppen.

Logga in eller skapa konto för att ta del av priser

5 Produkter

Filter
Sortera
Återställ
A - Ö
Ö - A

Göhlins är ett privatägt företag grundat i Gnosjö 1912. Företaget ägs av familjen Göhlin. Vårt mål är att erbjuda dig som kund bästa möjliga service och kompetens, till rätt pris och med snabba leveranser.

  • Social media icon
  • Social media icon
  • Social media icon

Butiken i Gnosjö

Frejgatan 3
335 31 Gnosjö
0370-33 15 00

 

Öppettider

Mån-tors: 07.00 - 17.00
Fre: 07.00 - 16.00

 

 

 

© 2024 Göhlins i Gnosjö AB